Betlémský autobus

Pořadatel: středisko Český lev  Chomutov
Rozsvícený Betlémský autobus u vánočního stromku na chomutovském náměstí 1. májeBetlémský autobus se nám výjimečně povedl...

Den před Štědrým dnem přivezli skauti občanům obou měst novodobý symbol Vánoc, míru a pokoje – Betlémské světlo. Na Chomutovsku to bylo historicky poprvé a pro větší zajímavost zvolili organizátoři rozvoz světla historickým autobusem Škoda 706 RTO. Jak tedy celá akce probíhala?
23.12. ve 13:15 jedna část organizátorů rozváží a staví na náměstí v obou městech podsadové stany, v nichž bude v čase mezi 15 a 18 hodinou zájemcům světélko zapáleno. Druhá část ve stejnou dobu nasedá na vlak a odjíždí do Mostu převzít nablýskaný a krásně udržovaný autobus , aby jej patřičně ozdobila plakáty a světélky. Autobus, budící značnou pozornost kolemjdoucích, odjíždí pak do Jirkova, kde jej na začátku města očekává doprovodná policejní hlídka. Pár minut před 15 hodinou pak vjíždí za asistence policejních majáků na náměstí dr. E. Beneše. Zastaví kousek od podsadového stanu a po 40 minut nabízí možnost zapálení Betlémského světla, ale i zakoupení upomínkového předmětu pro konto Světluška. Přichází něco kolem 30 lidí, někdo má vlastní svíčku, ostatním ji i s kelímkem osádka autobusu věnuje.
Poté následuje přejezd na parkoviště u Penny marketu v ulici Hrdinů. Tady stojí půl hodiny. Občas se někdo přijde podívat, ale na tomto místě jsme opravdu příliš velký zájem nevzbudil i. Další zastávka je už v Chomutově – na Havlíčkově ulici před školou, kde nyní mají skauti své klubovny. Tady je už zájem větší, příjezd očekává asi 30 lidí a další ještě přijdou během dvacetiminutového pobytu.
Poslední přejezd je na chomutovské náměstí 1. máje, kde zastavujeme u vánočního stromu a poblíž skautské podsady. Na náměstí předtím rozvážel světýlko kočár tažený koňmi, nyní se tyto dva dopravní prostředky u stromu krátce potkávají – bylo to opravdu zajímavé setkání. Autobus na náměstí zůstává hodinu, po celou dobu obdivován návštěvníky vánočních trhů. Také zájem občanů tu byl obrovský – do voze i do stanu si pro betlémské světlo přišlo 350 lidí, další si ještě připalovali u kočáru.
Suma sumárum – v Jirkově i Chomutově to bylo 450 – 460 lidí, což je úspěch naprosto neočekávaný! Je to výzva, díky níž akci příští rok rádi zopakujeme.
Poděkování patří organizátorům ze skautských středisek Český lev“ v Chomutově, „Hraničář“ v Jirkově, dále Podkrušnohorskému zooparku Chomutov za kočár na náměstí a také Severočeským dolům a.s. za finanční podporu akce.

 

Autor: Boiler