Betlémský autobus

Pořadatel: středisko Český lev  Chomutov
Startovní pozice autobusu i trolejbusu v Jirkově na AN. Velmi dobře je vidět hnusné počasí a břečka na zemi.V neděli 23. prosince 2012 do Chomutova a Jirkova skauti opět přivezli Betlémské světlo.

Již tradičně putovalo světýlko historickým autobusem Škoda 706 RTO mosteckého DP,  letošní novinkou byl ale Betlémský trolejbus vypraveným Dopravním podnikem měst Chomutova a Jirkova a.s. Jednalo se o „vlajkovou loď“ chomutovské flotily – trolejbus Tr15 evidenčního čísla 008, který řídil pan Jindřich Petráček.

Oba dopravní prostředky zahájily svoji trasu v 15 hodin na jirkovském autobusovém nádraží, kde se jejich cesty rozdělily, aby mohly Betlémské světlo dopravit do všech koutů obou měst. Autobus jel přes Jiráskovu ulici a sídliště Na Borku v Jirkově, v Chomutově měl zastávky na Kundratické, v Havlíčkově ulici před školou, na autobusovém nádraží (tady se oba vozy opět setkaly) a končil tradičně na náměstí 1. máje. Trolejbus zajížděl v Jirkově do smyčky Horník, poté se vydal po trolejové linii do Chomutova – zastávky byly Písečná, ZS, Kamenná, Březenecká II. a autobusové nádraží. Odtud pokračoval okruhem přes Palackého, Vodní a Čelakovského do vozovny.
Historicky první trolejbus v České republice rozvážející Betlémské světlo přilákal pozornost rovněž dvou pražských skautů, kteří si nenechali ujít příležitost k tomuto nevšednímu zážitku a přijeli se na něj podívat. Betlémská tramvaj jezdí již léta v Praze i Brně, betlémský trolejbus jen a jen v Chomutově. Ostatně náš již tradiční historický betlémský autobus je patrně v republice také jediný.

Kromě výše uvedených dopravních prostředků si mohli lidé pro světlo přijít rovněž do skautských podsad na jirkovském autobusovém nádraží, u klubovny chomutovských skautů a na chomutovském náměstí.

I přesto, že celé odpoledne vytrvale pršelo, neodradilo počasí přibližně 80 lidí, kteří si nenechali ujít příležitost přinést do svého domova novodobý symbol klidu, míru a přátelství a zpříjemnit si tak Vánoční svátky. I přesto, že kvůli nepřízni počasí byla účast nižší než v předchozích letech, považujeme akci za velmi vydařenou.
Akce patří do projektu „Skauti občanům Chomutova“, podporovaného statutárním městem Chomutov, další podporu poskytly Severočeské doly a.s. Oceňujeme také spolupráci obou dopravních podniků – mosteckého i chomutovského, a děkujeme za pomoc Policii ČR.

 

Autor: Boiler