Betlémský autobus

Pořadatel: středisko Český lev  Chomutov
Betlémský autobus na náměstí 1. máje v Chomutově v roce 2012.Den před štědrým dnem přijel betlémský autobus.

23. 12. 2011 se podruhé konala akce s názvem betlémský autobus. Každý rok skauti po celé Evropě rozvážejí betlémské světlo, malý plamínek symbolizující, vánoční pohodu a klid. V Chomutově jsme chtěli tuto akci trochu ozvláštnit, využili jsme proto k rozvážení historický autobus Škoda 706 RTO.
Letos jsme chvilku přemýšleli, jestli akci nezrušit, kvůli na pátek vyhlášenému státnímu smutku. Nakonec jsme ale dospěli k názoru, že není na místě rušit rozdávání světýlka, které mimo jiné symbolizuje pravdu, lásku a lidskou sounáležitost, tedy hodnoty které bývalý prezident a skaut Václav Havel ctil a podporoval. Jeho památku jsme tedy uctili vystavením fotografie s růží a zapálenými svíčkami.
Celá akce začala v 13:30, kdy se jedna skupina organizátorů vydala do Mostu, převzít a vyzdobit autobus. Mezitím další tři skupinky staví podsadové stany v Jirkově před nádražím ČD, v Chomutově v Havlíčkově ulici a na náměstí 1. máje, kam si lze od 15:00 do 18:00 pro světýlko přijít. V 15:00 přijíždí nablýskaný autobus do Jirkova před klubovnu místních skautů na nádraží ČD, kde hodinu nabízí možnost zapálení Betlémského světla. Poté se přesunuje do Chomutova před školu v Havlíčkově ulici, kde mají své zázemí skauti z Chomutova. O půl hodiny později autobus odjíždí na náměstí 1. máje kde stojí do 18:00.
Rozdávání světélka letos komplikoval vítr, který se ze začátku snažil zhasit svíčky některých návštěvníků, ale zhruba kolem půl páté naštěstí zavládlo bezvětří.
Letos byl o akci malinko menší zájem než loni, ale přesto ji můžeme označit za úspěšnou.

Poděkování patří organizátorům ze skautských středisek Český lev“ v Chomutově, „Hraničář“ v Jirkově, dále statutárnímu městu Chomutov a také Severočeským dolům a.s. za finanční podporu akce.

 

Autor: Kail