Noční výsadek 2012

Pořadatel: středisko Český lev  Chomutov
Kailovo >>tvrďáci<< těsně po vysazení...Letos konečně po dlouhých letech svatý Petr vyslyšel úpěnlivé prosby organizátorů výsadku a nadělil nám to správné výsadkové počasí – vítr, sněhové vánice, teplota kolem nuly – prostě nádhera!

Organizátoři očekávali díky prudkému zhoršení počasí i úbytek výsadkařů, ale kupodivu se tak nestalo. Ze 160 přihlášených odpadlo jen kolem 10 jedinců, což je běžné i při hezkém počasí. Naopak to bylo k dobru věci, v autobusech i na spaní bylo víc místa.
Při odjezdu se v podstatě opakoval loňský scénář – před klubovnu postupně zajely tři Karosy, nástup byl spořádaný a rychlý. Díky cíli výsadku, kterým byly Lovečkovice v litoměřickém okrese, nemuseli účastníci z Litvínova a Ústí jezdit do Chomutova a byli postupně nabráni cestou. Pak se každý autobus vydal jinou trasou – jeden jel ze Střekova přímo nahoru do Malečova, druhý podél Labe na jih a třetí přímo přes Litoměřice a dále do terénu. Cestou vysazovací důstojníci zanechávali v terénu skupinky dětí podle připraveného plánu – nejkratší trasa měřila 6 km, nejdelší byla přes 20 km. Skupiny vysazené na pravém břehu Labe čekalo ještě tvrdé stoupání nahoru. Letos byl výsadek shovívavější k účastníkům co se týče míst výstupu – většina jich byla buď přímo v obcích nebo jejich těsné blízkosti - tím se výrazně snížila pracnost nalezení místa, kde jsou. Ale i tak se našly skupiny, kterým to trvalo třeba hodinu...
Kolem 22 hodiny jsou už všichni vysazeni do terénu a v krajině o ploše přibližně 10 km čtverečních se pohybuje 19 skupin. Prvním úkolem pro všechny je nalézt v terénu určité místo, označené na mapě (a většinou i dosti vzdálené od místa výstupu z autobusu). Daný bod hlídala „Zelená smrt“ a přístupovým heslem byl správný název souhvězdí, které museli výsadkáři poznat – souhvězdí jasně zářilo svými led-diodami kousek před stanovištěm. Byl to Orion – kdo uhodl, mohl si sejmout z větve ampulku s názvem místa, kde je nocleh. Kdo neuhodl, dostal další šanci a teprve pak byl zatížen nějakým mimořádným úkolem. Teprve po jeho splnění následovalo sejmutí ampulky.
Jak již bylo řečeno, cílem byl hostinec Na Křižovatce v Lovečkovicích s obrovským sálem, který hravě pojmul všechny účastníky. Nyní bylo třeba najít na mapě tu správnou cestu (ta nejkratší od Zelené smrti měla 4,7 km). V instrukcích bylo doporučeno požít z Hlupic zelenou značku, ale právě to se řadě skupin docela vymstilo. Značka byla v terénu umístěna víceméně sporadicky. Protože na zemi ležel čerstvě napadlý sníh, většina výsadkářů sledovala raději dobře viditelné stopy skupin jdoucích před nimi. Tak došlo k tomu, že na místě, kde se značka odkláněla nalevo, ležel jen panenský sníh a všichni šli po stopách špatným směrem – díky tomu si našlápli přibližně 2 km navíc. Jen žatecká skupina po zjištění, že jsou špatně, volila cestu crossem přes všechny překážky, rokle i oplocenky. Ostatní raději zvolili cestu oklikou přes Horní Týnec.
Ale vše dobře dopadlo a všichni bez újmy na zdraví dorazili – i když třeba pozdě. První skupina byla v cíli v 1:31, poslední v 5:11. Celkový počet výsadkářů byl 147 lidí, s vysazovacími důstojníky a řidiči autobusů nás tam bylo celkem 153. Opravdu úctyhodný počet – zatím rekordně nejvyšší. Důležité je, že všem se na výsadku líbilo. Mimo členů chomutovského střediska Český lev to byly ještě děti z 12: ZŠ v Chomutově a skauti z Jirkova, Kadaně, Žatce, Litvínova i Ústí nad Labem.
Poděkování patří obci Lovečkovice a panu Pavlíkovi z tamější restaurace Na Křižovatce za umožnění noclehu, statutárnímu městu Chomutov a Severočeským dolům a.s. za finanční podporu a řidičům firmy Autobusy Chomutov s.r.o. za bezpečný odvoz.

 

Autor: Boiler